fbpx

Kuidas nautida talveõhtutel küünlavalgust tervist ohtu seadmata

Pime ja külm aeg on käes ning mis aitaks sellel perioodil paremini sooja ja hubast õhkkonda luua kui küünlad. On ju mõnus pärast igapäeva toimetusi küünlavalgel olemist nautida, eriti kui tuba täidab ka meeldiv lõhnaküünla aroom. Me kõik teame, kui oluline on küünalde kasutamise puhul tuleohutus. Palju vähem oleme aga teadlik sellest, et küünlad võivad halvendada meie kodu õhukvaliteeti ning mõjutada tervist. Antud artiklis toome välja, miks mõned küünlad võivad olla kahjulikud ning milliseid samme on võimalik ette võtta, et nautida küünlavalgust tervist ohtu seadmata.

Miks võivad küünlad tervisele kahjulikud olla

Suurem osa küünlaid, eriti odavamad, on valmistatud parafiinvahast, mis on nafta kõrvalsaadus. On leitud, et parafiin vabastab õhku lenduvaid orgaanilisi ühendeid nagu benseen, atsetoon ja tolueen. Neid leidub näiteks ka diislikütuse heitgaasides. Lenduvad orgaanilised ühendid võivad kaasa aidata allergiatele ja astmale ning põhjustada muid terviseprobleeme. Sageli kasutatakse lõhnaküünaldes ka sünteetilisi lõhna- ja värvaineid, mis samuti eraldavad lenduvaid orgaanilisi ühendeid.

Kas see tähendab, et peaksime küünalde põletamise lõpetama? Kuigi parafiinküünlad eraldavad õhku lenduvaid orgaanilisi ühendeid, vaieldakse selle üle, kas nad eraldavad piisavalt ühendeid terviseprobleemide tekitamiseks. 2014. aastal läbi viidud uuring näitas, et küünlad ei eralda nii palju kemikaale, et põhjustada tõsiseid terviseprobleeme. Ehkki parafiinküünal võib põhjustada nohu, aevastamist või vesiseid silmi, peetakse ebatõenäoliseks, et parafiinküünalde kasutamise tagajärjel mõni tõsine haigus tekib. Siiski on oluline võimalike riskidega kursis olla ning teha teadlik valik. Tänapäeval on parafiinküünaldele mitmeid alternatiive ning samuti saab rakendada erinevaid meetmeid küünalde põletamise tagajärjel tekkiva siseõhu saaste vähendamiseks.

Kuidas kasutada küünlaid tervist kahjustamata

Allpool toome välja mõned viisid, kuidas saate küünlaid põletada nii, et te ei peaks muretsema nende mõju pärast õhukvaliteedile ning enda ja oma lähedaste tervisele.

Valige tervisesõbralikum küünal parafiinküünla asemel
Kuna parafiinküünlad võivad õhku paisata kemikaale, siis tasub kaaluda mõnest muust materjalist küünalde kasutamist. Sojavahast, mesilasvahast, rapsivahast või kookosvahast valmistatud küünlad sisaldavad kvaliteetsemaid koostisosi. Teaduslikud uuringud on näidanud, et nad eraldavad vähem kemikaale kui parafiinist valmistatud küünlad. Need küünlad on küll veidi kallimad, kuid tervisesõbralikumad. Samuti, kuna need põlevad aeglasemalt, kestavad nad kauem. Mõned küünlad on valmistatud ka palmivahast. Paljud inimesed aga väldivad palmiõli, kuna see aitab kaasa metsade hävitamisele. Küünla valimisel lugege hoolikalt etiketti. Mõned küünlad sisaldavad parafiini ja looduslike koostisosade segu. Otsige küünlaid, mis on valmistatud 100% looduslikust vahast.

Kasutage lõhnastamata küünlaid
Kuigi lõhnatu küünal ei täida ruumi mõnusa aroomiga, eraldab see õhku vähem kemikaale. Lõhnatud küünlad on paremad ka juhul, kui teil on allergia. Alternatiivne variant jällegi on kasutada looduslikke küünlaid. Nende puhul kasutatakse pigem eeterlikest õlidest, mitte keemiliselt valmistatud lõhnaaineid. Ka selles osas on oluline küünalt valides tutvuda etiketil oleva infoga.

Kasutage küünlaid hästi ventileeritud ruumis
Küünlaid põletades veenduge, et ruum oleks hästi ventileeritud. Kui olete küünla kustutanud, ventileerige ruumi korralikult, avades aknad.

Hoidke küünlad tuuletõmbusega kohtadest eemal
Küünla süütamine tuuletõmbusega kohas võib suurendada küünla poolt tekitatava suitsu hulka. Kui näete leeki liiga palju virvendamas, viige küünal ruumis teise kohta.

Ärge kasutage korraga üle ühe või kahe küünla
Mida rohkem küünlaid te korraga põletate, seda rohkem suitsu tekib. Kuigi mitme küünla leek võib väga ilus välja näha ja pakkuda palju sädelevat valgust, on parem piirduda maksimaalselt kahe küünlaga.

Lõigake tahti
Lühike küünla taht vähendab tekkiva tahma ja suitsu hulka. Lisaks sellele võib lühikese tahiga küünal põleda heledama leegiga ning kauem vastu pidada. Proovige hoida oma küünla taht alla 10 mm, lõigates seda väikeste kääride või tahi trimmeriga.

Ärge kustutage küünalt puhudes
Paljud meist kustutavad küünlaid nagu sünnipäevatordi peal ehk kõvasti puhudes. Sellisel moel küünla kustutamine võib aga jätta tahile tahma ja vaha, mis tähendab, et järgmisel korral küünalt süüdates tekib rohkem suitsu. Puhumise asemel kasutage küünla kustutajat.

Kokkuvõtteks

Küünlad on suurepärane viis hubase ja sooja atmosfääri loomiseks oma kodus. Siiski on oluline jälgida, mis koostisosasid need sisaldavad. Selleks lugege enne ostmist hoolikalt küünlal olevat etiketti ning tehke teadlik valik. Samuti pidage meeles ülal toodud näpunäiteid, kuidas küünlaid põletada nii, et nende mõju siseõhu kvaliteedile oleks võimalikult väike. 

Lugege ka, miks on siseõhu kvaliteet nii oluline.


Zehnder on pühendunud ventilatsiooni lahenduste pakkumisele, mis hoiavad kodude siseõhu tervisliku ja ohutuna. Vaata lähemalt.

Oleme siin, et aidata.

Kas teil tekkis küsimusi meie toodete või teenuste kohta? Sisestage oma andmed ja me võtame teiega peagi ühendust.