fbpx

Puhas õhk, tervislik kodu: miks on siseõhu kvaliteet nii oluline

Kodu seostatakse sageli turvalisusega, hubase mõnusa kohaga, kus saame lõõgastuda, olla meie ise ja mitte muretseda maailma pingete pärast. Kahjuks aga jagame sageli oma elamispinda mõne soovimatu külalisega. Kui oleme siseruumides, olgu see siis kodus, tööl või koolis, võivad mõnede saasteainete kontsentratsioonid olla kaks kuni viis korda kõrgemad kui väljas. Arvestades, et veedame umbes 90% oma ajast sisetingimustes, on see muret tekitav. Antud artiklis toome välja, mis on siseõhu saaste, millised on teatud saasteainetega seotud tervisemõjud ning kuidas on võimalik oma kodu õhukvaliteeti parandada.

Mis on siseõhu saaste?

Siseõhu saaste on hoonete siseruumide saastumine kahjulike keemiliste ühendite ja bioloogiliste teguritega.

Näited siseruumides leiduvatest saasteainetest:

  • Süsinikoksiid (CO)
    CO on mürgine gaas, mis tekib siis, kui näiteks puit, kivisüsi ja gaas ei põle täielikult. Seda leidub ka sigaretisuitsus ja heitgaasides.
  • Süsinikdioksiid (CO2)
    Inimesed ja loomad hingavad sisse hapnikku ja hingavad välja süsihappegaasi. See võib põhjustada suure CO2 kontsentratsiooni ruumides, eriti halva ventilatsiooni korral.
  • Lenduvad orgaanilised ühendid (LOÜ)
    Lenduvad orgaanilised ühendid on gaasid, mis eralduvad teatud toodetest, nagu näiteks värvid, lakid, puhastusvahendid ja kütused. Mõned parafiinipõhised küünlad ja uus mööbel võivad samuti eraldada lenduvaid orgaanilisi ühendeid.
  • Hallitus
    Hallitus tekib liiga kõrge õhuniiskuse tõttu. Hallitus võib õhku paisata eoseid ja rakke, mis võib olla ohtlik, eriti noortele, vanadele ja riskirühma inimestele.
  • Bioloogilised saasteained
    Siseõhu saastet ei põhjusta ainult kemikaalid ja gaasid. Tolmulestad, lemmikloomade karvad ja õietolm võivad samuti õhukvaliteeti halvendada.
  • Radoon
    Radoon on radioaktiivne gaas, mis vabaneb kivimitest, veest ja pinnasest. See võib siseneda hoonesse läbi seina ja põranda vahelise vuugi või pragude ning jääda siseruumidesse pikaks ajaks „lõksu“.
  • Asbest
    Asbesti kasutati vanasti kodude soojustamiseks. Asbesti kiud võivad aga põhjustada haigusi, sealhulgas mesotelioomi ehk teatud tüüpi vähki. Asbest on üldiselt ohutu, kuni temast ei eraldu kiude.

Kuigi siseõhu saastele ei pöörata sageli tähelepanu, ei saa seda eirata. Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) nimetab seda maailma suurimaks keskkonnatervise riskiks. Seda seetõttu, et erinevalt välistingimustest ei lahjenda õhk saasteaineid ja seetõttu võib nende kontsentratsioon siseruumides olla väga suur.

Miks tekib siseõhu saaste?

Õhusaasteallikaid on palju ja halb on see, et me tavaliselt ei mõista, et neil on oluline mõju õhukvaliteedile. Eelmises alajaotuses vaatasime mõningaid tegureid, mis võivad põhjustada siseõhu saaste suurenemist. Allpool toome välja veel mõned põhjused, miks siseõhu saaste on jõudnud nii kõrgetele tasemetele.

Energiasäästlikud kodud
Kaasaegsed kodud on ehitatud energiatõhusaks, mis tähendab, et soojuskadu väliskeskkonda on minimeeritud. See aitab küll säästa energiaarvetelt ja vähendab meie süsiniku jalajälge, aga võib mõjuda negatiivselt siseõhu kvaliteedile. Mida paremini kodud on soojustatud, seda suurem on tõenäosus, et saasteained jäävad siseruumidesse ega kao väliskeskkonda.

Kütuse põletamine siseruumides
Kuigi siseruumide soojendamine on vajalik, võib kütmine olla oluline siseõhu saaste põhjus. Biomassi küttesüsteemid, puuküttega ahjud ja gaasikatlad võivad kõik põhjustada probleeme, eriti kui need ei tööta korralikult.

Ebapiisav ventilatsioon
Peamine põhjus, miks siseõhu kvaliteet võib olla halb, on see, et välisõhk ei pääse tuppa. Kui värske õhk ei pääse sisse, tõuseb siseruumide saaste kõrgele tasemele. Kuigi hoonete ventilatsiooni saab parandada aknaid ja uksi avades, pole see alati praktiline, eriti kui õues on külm.

Millised on siseõhu kõrge saastega seotud tervisemõjud?

Kui te tunnete kodus regulaarselt külmetushaiguste ja gripi sümptomeid, võib juhtuda, et need on tingitud hoopis siseõhu halvast kvaliteedist. Ühekordne või korduv kokkupuude saasteainetega võib põhjustada peavalu, väsimust, silmade sügelemist, kurguvalu või nohu.

Saasteained võivad samuti mõjutada produktiivsust. Näiteks võib kõrgenenud süsihappegaasi tase põhjustada kehva otsustusvõimet ja aeglasemaid reaktsiooniaegu. Mõned inimesed kogevad haigusseisundit, mida nimetatakse haige hoone sündroomiks (Sick Building Syndrome). See esineb siis, kui inimesed tunnevad ennast teatud ruumis või hoones viibides halvasti ning pärast lahkumist nende enesetunne paraneb.

Siseõhu saaste võib põhjustada ka tõsiseid pikaajalisi terviseprobleeme, nagu astma ja krooniline obstruktiivne kopsuhaigus (KOK). Krooniliste haigustega inimesed viibivad tõenäolisemalt siseruumides, mis tähendab omakorda seda, et nad puutuvad rohkem kokku saasteainetega, mis nende tervist halvendavad. Hinnanguliselt sureb maailmas aastas 3,2 miljonit inimest siseruumide õhusaaste tagajärjel tekkinud haigusseisundite tõttu, sealhulgas südamehaigustesse, hingamisteede infektsioonidesse, kopsuvähki ja insuldi tagajärjel. Teatud gaaside kõrge kontsentratsioon võib samuti olla ohtlik. Näiteks pikamaajalisem kokkupuude CO tasemega kuni 70 miljondikosa (ppm) ei mõjuta enamikku inimesi. Kuid tase üle 150 miljondikosa võib põhjustada desorientatsiooni, teadvusekaotust ja isegi surma.

Kuidas mõõta õhukvaliteeti oma kodus?

Enamik õhu saasteaineid on nähtamatud. Me ei näe neid, me ei tunne nende maitset ja enamikul juhtudel on need ka lõhnatud. Kuidas me siis teame, et nad meid varitsevad?

Lihtsaim viis teada saada on osta või laenata õhukvaliteedi monitor. See näitab, milline on lenduvate orgaaniliste ühendite, süsinikdioksiidi, süsinikoksiidi ja õhuniiskuse tase ruumis. Enamik õhukvaliteedi monitore ei tuvasta radooni, kuid võimalik on osta spetsiaalsed testikomplektid, mis jälgivad teie kodus radooni taset. Need jäetakse ca kolmeks kuuks paigale ja saadetakse seejärel analüüsimiseks laborisse.

Samuti on oluline turvalisuse tagamiseks paigaldada oma koju vingugaasiandurid – soovitavalt nii kohtadesse, kus inimesed magavad, kui ka seadmete lähedale, mis tekitavad süsinikoksiidi (nt katlad ja gaasipliidid). Vingugaasiandurid annavad teada, kui teie kodus on kõrge CO tase, et saaksite ruumid koheselt ventileerida ning hoonest turvaliselt väljuda.

Lihtsad viisid siseõhu kvaliteedi parandamiseks

Hea uudis siseõhu saaste kohta on see, et on mitmeid asju, mida saate teha tervislikuma sisekliima loomiseks.

Hoidke oma kodu puhas
Puhas kodu on tervislik kodu. Tolmu, karvade, hallituse jms regulaarse eemaldamisega parandate õhukvaliteeti ja vabanete nendest saasteallikatest. Loomulikult sisaldavad mõned puhastusvahendid lenduvaid orgaanilisi ühendeid, mis võivad õhukvaliteeti halvendada. Seetõttu on soovitav kasutada looduslikke ja keskkonnasõbralikke tooteid, mis kahjulikke kemikaale ei sisalda. Kui soovite kasutada täiesti looduslikku puhastusmeetodit, proovige näiteks puhastada külmikut või valamut söögisooda ja vee pastaga.

Kasvatage kodus taimi
Toataimed on ilusad ja lisavad kodule rohelust, kuid samas võivad aidata ka õhku puhastada. Suurbritannia Birminghami Ülikooli ja Kuningliku Aiandusühingu uuring näitas, et taimed võivad vähendada ruumis lämmastikdioksiidi taset koguni 20 protsenti.

Vähendage niiskust
Kõrge õhuniiskus kodus võib põhjustada hallituse teket. Õnneks on võimalik õhuniiskust vähendada mõne lihtsa meetodiga:

  • küpsetamise ajal pannidele kaane peale panemine
  • riiete kuivatamine õues või siseruumides kuivatamisel selleks ajaks akna avamine
  • jahedama vee kasutamine duši all ja vannis käies
  • õhukuivati kasutamine
  • vihmaveerennide puhtana hoidmine – see ennetab vee valgumist maja seintele ja seeläbi niiskuse teket

Niiskuse ja hallituse vastu aitab väga hästi ka parem ventilatsioon.

Parandage ventilatsiooni

Õhuvoolu suurendamine teie kodus vähendab saasteaineid ja on pikas perspektiivis parim lahendus siseõhu saaste vähendamisel. Seda saate teha järgnevalt:

  • akende ja uste avamine värske õhu sisselaskmiseks
  • väljatõmbeventilaatorite sisselülitamine köögis ja vannitoas ning nende puhtana hoidmine
  • akende ventilatsiooniavade lahti hoidmine. Oluline on ka jälgida, et õhuavad oleks puhtad ega oleks millegagi kaetud
  • investeerimine mehaanilise ventilatsiooni lahendusse, nagu Zehnderi ventilatsioonisüsteem

Loodame, et pärast antud artikli lugemist olete teadlikum siseõhu saastest ja meid kodus varitsevast nähtamatust ohust. Pidage meeles, et kuigi te ei saa väga mõjutada välisõhu kvaliteeti, on võimalik rakendada mitmeid meetmeid, et muuta oma kodu siseõhk turvalisemaks ja nauditavamaks.

Oleme siin, et aidata.

Kas teil tekkis küsimusi meie toodete või teenuste kohta? Sisestage oma andmed ja me võtame teiega peagi ühendust.