fbpx

KKK – niiskustagastus

Niiskustagastus aitab pikendada teie kodu eluiga. Stabiilsem suhteline niiskus õhus pikendab tundlikke materjalide eluiga, näiteks puitpõrandad või seinad. Muutuva niiskustasemega võivad tekkida puitmaterjalidesse praod. Niiskustagastus väldib talvel õhu liigset kuivamist, mis omakorda hoiab ära limaskestade kuivamise ja ebamugavustunde. Suvisel perioodil liiga niiske õhk tekitab palavama tunde ja suurendab jahutussüsteemi koormust. Niiskustagastus hoiab suveperioodil suurema niiskuse toast väljas, tagab parema mugavustunde ning säästab ka jahutussüsteemi elektritarbimist.

Niiskustagastus toimub läbi patenteeritud polümeermembraani, millest kanduvad läbi veeaurumolekulid. Talvel kandub veeaur väljatõmbest sissepuhkesse, et tagada kõrgem suhteline niiskus toas ning suvel kandub õhuvõtust heitõhku, millega hoitakse toas õhk kuivemana. Lõhnad ja saasteained ei kandu läbi membraani.

 

Entalpia niiskustagastuse skeemNiiskustagastuse skeem Niiskustagastust tutvustav brošüür Entalpia niiskustagastusega soojusvaheti tooteleht

Niiskustagastust tutvustav video

Niiskustagastust reguleerida ei saa. See on konstantne protsess, mis toimub üle soojusvaheti plaadi pinna veeauru osarõhkude erinevuse tulemusena. Mida suurem on veeauru osarõhkude erinevus, seda suurem on niiskustagastus.

Talvel 25…40 %, suvel 30…70 %.

 

Tavasoojusvaheti tagastab ainult ilmset soojust. Niiskustagastusega soojusvaheti tagastab lisaks ilmsele soojusele ka varjatud soojust ehk niiskust kuni 70%. Lisaks on niiskustagastusega soojusvaheti külmumispiir umbes 5 kraadi madalamal kui tavasoojusvahetil, seega rakendub eelkütte kalorifeer hiljem ja elektrikulud on madalamad.

Normaaltingimustel ei ole niiskustagastusega ventilatsiooniseadmel kondensaadi äravoolu vaja. Veeaur, mis tavasoojusvaheti puhul kondenseeruks tagastatakse niiskustagastuse puhul sissepuhkeõhule.

Paljud inimesed arvavad, et talvel ruumides tekkiva kuiva õhu põhjustajaks on ventilatsiooniseade. Kuid see väide on õige vaid tinglikult.

Talvisel ajal õhu kuivaks muutumise puhul on tegemist puhtalt füüsikalise protsessiga ja see tekib ka täiesti tavalise akna kaudu õhutamise puhul, just nagu seda tõestab ka järgmine näide.

Eeldame, et välistemperatuur on 0°C ja suhteline õhuniiskus on 80 %. Temperatuuril 0° C suudab õhk siduda endasse  vaid 4,9g/m³ vett. Selles 80 % vastab seega 3,9 g/m³ veesisaldusele õhus.

Välisõhk, mille temperatuur on 0° C, soojendatakse nüüd hoones kuni 20° kraadini.

Õhk suudab aga selle 20° temperatuuri puhul siduda endasse 17,2 g/m³ niiskust.

Kuna välisõhu niiskus jääb konstantselt 3,9 g/m³ juurde, saame me tulemuseks suhtelise õhuniiskuse, mis on 22,6 %.

Seega pole vahet, kas te lasete värskel õhul sisse tulla hoonesse akna kaudu või puhub selle hoonesse sisse ventilatsiooniseade; mõlemal juhul väheneb suhteline niiskus ühesugusel määral.

Ventilatsiooniseadme eelis seisneb siinkohal aga selles, et külma välisõhu soojendamine leiab aset otse ventilatsiooniseadmes  (seega on tegemist minimaalsete soojakadudega) ja lisaks sellele toimub tekkiva CO2 pidev väljajuhtimine.

Akna kaudu õhutamisel tungib külm õhk otse ruumi (väga suured soojakaod) ja hoonesse kogunevad pidevalt tekkivad CO2 kogused, mille tulemuseks on halb õhk.

Kuiva õhu vältimiseks on olemas järgmised võimalused:

  1. Entalpia soojusvaheti paigaldamine.

Entalpia soojusvaheti kogub kokku majas tekkiva niiskuse ja tagastab selle sissepuhutavasse õhku. Juhul, kui majas tekib aga vähe niiskust, näiteks kui ruumides on vähe taimi või kui duši all ei käida, on ka taaskasutatava niiskuse hulk väike. Kogemuslikult võib niiskuse hulk maja „normaalse“ kasutamise korral kasvada keskmiselt umbes 5-10 % võrra.

  1. Taimede paigutamine ruumi.

Taimed eritavad samuti niiskust, mistõttu on nad ruumis oleva kliima kujunemise seisukohalt kasulikud.

  1. Õhuvahetuse vähendamine.

Kasutage oma seadet aeg-ajalt töörežiimil 1 või lausa puuduva (Away) režiimiga (kui selline seadistus on antud seadme puhul võimalik). See tagab „niiske“ õhu pikemaajalise püsimajäämise hoones. Reeglina võimaldab see ka niiskuse taseme teatud suurendamist. Ja selle saab aja programmeerimise abil ilusti paika panna.

 

Oleme siin, et aidata.

Kas teil tekkis küsimusi meie toodete või teenuste kohta? Sisestage oma andmed ja me võtame teiega peagi ühendust.