Kütte- ja jahutussüsteemid tervishoius
Miks on kiirguskütte- ja jahutussüsteemid (RHC) ideaalne lahendus tervishoiuasutustele.
Lagikütte ja -jahutussüsteemid
Nii era- kui ka avalikus tervishoius kasutatavaid ehitisi kontrollitakse rohkem. Peamised eesmärgid on keskendunud kulude kokkuhoiu saavutamisele, energiatõhususe suurendamisele ning nii patsientide kui ka personali mugavuse ja ohutuse tagamisele.
Selles ülevaates vaatleme, kuidas kiirguskütte- ja jahutussüsteemid ning mõnel juhul spetsiaalsed radiaatorimudelid võivad tervishoiuteenuste osutajatel neid eesmärke täita.
Turvaline ja mugav keskkond
1. Mugavus
Kiirgusküttesüsteemid võimaldavad kütte ja jahutuse ühtlase jaotuse. Ja mis kõige tähtsam, nad teevad seda vaikselt, ilma teiste süsteemide tekitatava mürata.
Puhurradiaatori pakutav jahutus on äärmiselt ebamugav kõigile, kes asuvad seadme läheduses – võib tunduda, nagu seisaks jahedas tuuletõmbuses.
2. Tervis
Tervishoiuasutused nõuavad kõrgendatud mugavuse taset ja tagatud ohutust tulenevalt patsientide seisundist. Patsientide mugavuse hoidmine, aga ka nakkusohu, haiguse või ohu eest kaitsmine on tervishoiukeskkondades eriti oluline.
Iga kütte- ja jahutussüsteem, mis tugineb õhu jaotusele, suurendab õhuga seotud probleemide levikut. Kiirguspaneelid soojendatakse sooja veega ja annavad ruumi energiat. See energia muundub soojuseks ainult siis, kui see puutub kokku inimkeha või muude objektidega. See meetod vähendab kahjulikke õhu kaudu levivaid mikroobe, hallitust ja kondensatsiooni.
3. Riskide ennetamine
RHC süsteemid võivad olla varustatud antibakteriaalse kattega, mis takistab kahjulike bakterite nagu E. coli ja MRSA paljunemist ning aitab vähendada nakatumise ja haigestumise tõenäosust.
Lisaks, kuna RHC süsteemi paneelid asuvad laes, kaob igasugune vere või muude kehavedelike paneelidele valgumise oht. See aitab vältida terviseprobleeme, nagu bakterite levik teatud temperatuuridel või põrandapuhastus, mis mõjutab põrandaküttelahenduste jõudlust ja pikaealisust.
4. Ohutus
Kiirgavad laepaneelid pakuvad kütte- ja jahutuslahendust laest. See välistab puudutamisel vigastuste või ebamugavustunde tekitamise ohu.
Hoones ruumi maksimeerimisel tähendab see ka seda, et seina- ja põrandapinda saab hoida elutähtsate seadmete ja voodite jaoks vaba.
Näiteks operatsioonisaalides, kus ruumi on vähe, võib perimeetriküte võtta väärtuslikku ruumi ning tekitada ebamugavaid temperatuure ja potentsiaalseid ohutusprobleeme, kui keegi vastu pinda peaks kukkuma. Selles keskkonnas pakuvad spetsiaalsed madala pinnatemperatuuri (LST) radiaatorimudelid ohutut ja vastupidavat võimalust, mis ei ohusta patsiente ega nendega kokku puutuvaid töötajaid.
Energiatõhusus
5. Energiasääst kuni 42%
Kiirgavad laepaneelid soojendavad soojuse tekitamiseks vett, mis on energia- ja kuluefektiivsem kui õhu soojendamine. Täiendavat kokkuhoidu annab nende tööviis: köetakse ainult ruumis olevaid esemeid ja inimesi, mitte kogu ruumi. See vähendab energiatarbimist ja suurendab tõhusust.
Kuigi õhupõhise süsteemi valimisel on võimalik saada lühiajalist kulude kokkuhoidu, osutub see väga kiiresti valesäästuks. Järgmisena käsitleme hoolduskulude küsimusi, kuid siin tuleks esile tõsta RHC süsteemi jätkusuutlikku jõudlust.
Vastavalt ASHRAE uuringule, milles võrreldi muutuva õhuhulga (VAV) ja RHC süsteeme, oli kiirguslahenduste kapitalikulu palju väiksem, kuna “kiirgussüsteemi energiasääst võrreldes VAV-iga teisel ja kolmandal tegevusaastal oli 42%”. (allikas)
Samuti väärib märkimist, et RHC-süsteemidel on väga madal viiteaeg, olgu see siis kütmisel või jahutamisel, mistõttu on neid väga lihtne reguleerida ja juhtida ning need on ka palju energiatõhusamad kui suure viiteajaga süsteemid, näiteks põrandaküte.
Minimaalne hooldus
6. Vähendatud hoolduskulud ja häired
Kiirgavatel laepaneelidel pole liikuvaid osi. See vähendab hooldusvajadusi ja muudab nende puhastamise ka uskumatult lihtsaks. Vaja läheb vaid lappi ja õrnatoimelist pesuvahendit.
Põrandaküttesüsteemid seevastu nõuavad osakondade või tervete asutuste tühjendamist või sulgemist, samal ajal kui küttesüsteemi hooldatakse. Kiirgavate laepaneelide hooldamisel või puhastamisel tekkiv takistus on minimaalne.
RHC süsteemides ei ole hooldatavaid osi ja see tähendab, et neil on väga pikk eluiga ja need on täielikult taaskasutatavad.
Samamoodi põhjustab iga õhupõhine kütte- ja jahutussüsteem – olgu see siis puhurradiaatorid, jahutustalad või tsentraliseeritud õhukäitlussüsteem – paratamatult suuremat hooldusvajadust, sest mustust koguneb lihtsalt rohkem.
7. Kohandatav hoone nõuetele – kütte ja jahutuse tagamine
Teine oluline omadus, mida RHC süsteemid pakuvad, on see, et need võivad nii jahutada kui ka soojendada. See pakub tervishoiuasutustele energiatõhusat lahendust, mis vastab mõlemale nõudele ja mis ei vaja täiendavat hooldust ega muudatusi.
Paindlik kütte- ja jahutuslahendus
8. Lihtne kohaneda muutuvate vajadustega
Kuna tervishoiusektoril on kasvav surve vähendada kulusid efektiivsuse tõstmise kaudu, on ülioluline, et valitud kütte- ja jahutussüsteem pakuks lihtsat võimalust reageerida muutustele hoone ruumide paigutuses ja planeerimises.
Kiirgavate laepaneelide kasutamisega saab hõlpsasti kohandada muudatusi hoone ruumikasutuses. Neid saab paigutada sobivalt, et tagada vajalik soojusvõimsus, mis põhineb hoone „aktiivsetel” aladel, kus näiteks asub rohkem inimesi.
RHC süsteemid sobivad väga hästi ka selliste alade kütmiseks ja jahutamiseks, mis ei ole pidevalt hõivatud või mis on läbikäidavad, näiteks koridorid, laoruumid või vastuvõtualad. Paneelid suunavad soojust ainult sinna, kus tuvastatakse aktiivsus ja hõivatus, nii et kütet ei raisata kohtades, mis on sageli tühjad või mida kasutatakse lihtsalt aeg-ajalt.
Miks on RHC süsteemid tervishoiu jaoks ideaalsed?
Kõigile tervishoiuhoonetele kehtivad ranged eeskirjad ja juhised, mis hõlmavad selliseid küsimusi nagu energiatõhusus, ohutus ja ruumikasutus. Neid hinnatakse ka parimate tavade standardite alusel, lähtudes sellest, kuidas hoone toimib.
Oluline on näidata, et standardid on täidetud, veenmaks patsiente ja peresid, et hoone on turvaline ja tervislik keskkond, ning töötajaid, kes töötavad sageli pikki tunde ja veedavad hoones tõenäoliselt pikka aega.
Spetsiaalsete küttesüsteemide valimine aitab näidata:
- Pühendumust pakkuda tervishoiuasutustes selget tervisekasu
- Muret mugavuse ja turvalisuse pärast
- Keskendumist energiatõhususe saavutamisele ja kulude vähendamisele
- Pikaajalist teadlikkust, et hoone võib kohaneda tulevaste muutustega
Ja seepärast pakub see tervishoiusektorile ideaalset lahendust.
Kasulik info
Zehnder Baltics OÜ
Rannamõisa tee 38d, 13516 Tallinn
KMKR EE101347594
Reg. nr. 11892250