Kuidas võrrelda erinevaid ventilatsioonisüsteeme ja hinnapakkumisi?
Ventilatsiooniseadmed
Ventilatsiooniseadmete võrdlemisel tuleb arvestada mitmeid tehnilisi parameetreid.
- Õhuvooluhulk: õhu kogus, mida seade suudab ajaühikus ringi ajada, mõõdetuna kuupmeetrites tunnis (m3/h) või liitrites sekundis (l/s).
- Energiatõhusus: otsige kõrgete energiatõhususe näitajatega seadmeid, näiteks vaadake Euroventi või Passiivmajade Instituudi sertifikaate. Energiatõhusad ventilatsiooniseadmed võivad pikas perspektiivis oluliselt kulusid kokku hoida.
- Müratase: arvestage ventilatsiooniseadme tekitatud müraga, eriti ruumides, kus vaikne töö on ülioluline.
- Soojusvaheti tüüp: levinumad on plaatsoojusvahetid ja rootorsoojusvahetid. Plaatsoojusvahetitel on suurem efektiivsus ja saadaval on ka niiskustagastusega variandid. Plaatsoojusvahetiga ventilatsiooniseadmed vajavad talveperioodil välisõhu eelsoojendust. Rootorsoojusvahetiga ventilatsiooniseadmed on külmas kliimas vastupidavamad, kuid vajavad mugava sisekliima tagamiseks sissepuhkeõhu järelsoojendust. Meie soovitame valida niiskustagastusega plaatsoojusvaheti, mis tagab parima sisekliima ja madala energiakulu.
- Filtrid: veenduge, et ventilatsiooniseadmes oleks kasutusel G4/F7 või M5/F7 tihedusklassiga filtrid. See tagab, et väldite üldise mustuse kõrval ka õietolmu sattumist ruumidesse läbi ventilatsiooni. Tasub vaadata ka seda, et filtrite vahetus oleks lihtsasti teostatav ilma tööriistadeta, et ei peaks seadet väikese hoolduse pärast iga kord avama.
Automaatika ja juhtimine
Kaasaegsetel ventilatsiooniseadmetel on sageli automaatsed juhtimissüsteemid, mis suurendavad mugavust ja energiatõhusust. Mõned olulised aspektid, mida jälgida:
- Andurid: otsige sisseehitatud anduritega süsteeme, mis tuvastavad temperatuuri, niiskuse ja õhukvaliteedi muutusi ning reguleerivad vastavalt sellele automaatselt õhuvoolu.
- Ajaprogramm: kaaluge, kas teie jaoks on tähtis, et ventilatsiooniseadme tööd saab taimeri ja ajaprogrammiga vastavalt vajadusele juhtida. See võimaldab optimeerida energiatarbimist.
- Nutiühilduvus: mõned ventilatsioonisüsteemid võimaldavad nutitelefonide ja targa kodu süsteemidega integreerimist. Tänu sellele saab ventilatsioonisüsteemi kaugjuhtida ja jälgida.
Ventilatsioonitorud
Ventilatsioonitorudel on ülioluline roll värske filtreeritud õhu transpordil erinevatesse ruumidesse. Kaks levinumat tüüpi on plastikust ja metallist ventilatsioonitorud.
- Plastik ventilatsioonitorud on kompaktsete mõõtmetega, lihtsasti paigaldatavad, kergesti puhastatavad ning neid on võimalik paigaldada ka väga kitsastesse kohtadesse. Plastik ventilatsioonitorud ei vaja ruumide vahele täiendavaid mürasummuteid, kuna igas toas on eraldi torud, mis on ühendatud jaotuskastiga. Kindlasti aga veenduge, et jaotuskastid on ühtlasi ka mürasummutavad, vastasel juhul levib müra ikka ühest ruumist teise. Plastik ventilatsioonitorud sobivad ideaalselt eramajadesse ja korteritesse paigaldamiseks.
- Metallist ventilatsioonitorud on vastupidavad ning natuke soodsamad kui plastiktorud, kuid võtavad rohkem ruumi, vajavad kõikide ruumide vahele mürasummuteid ning nende paigaldamine on kallim. Metallist ventilatsioonitorud sobivad väga hästi suurematesse ruumidesse ja suurema õhuvooluvajaduse korral.
Ventilatsioonitoru valikul arvestage enda projekti spetsiifilisi nõudeid, sealhulgas ruumide paigutust ja suurust, aga ka eelarvet.
Ventilatsiooni paigaldus
Pakkumiste võrdlemise käigus on väga oluline aru saada, mida paigalduse hind täpselt sisaldab ja mis muud kulud võivad sellele veel lisanduda. Arvestama peaks järgmiste aspektidega:
- Tööjõukulud: täpsustage, kas pakkumine sisaldab paigaldamise tööjõukulusid, kuna see võib olenevalt projekti keerukusest erineda.
- Ventilatsioonitorud ja tarvikud: veenduge, et hinnapakkumine sisaldab torustiku paigaldamise jaoks vajalikke materjale, nagu kinnitusvahendid, isolatsioon ja plafoonid ning võred.
- Garantii ja tugi: uurige, kui pikk on tootjapoolne garantiiaeg ning küsige müügijärgse toe ja hooldusteenuste kohta. Näiteks Zehnderi sertifitseeritud partneritelt saab nende poolt paigaldatud terviksüsteemile 5-aastase garantii.
Täiendavad eelised
Mitmete tootjate ja pakkumiste võrdlemisel tasub tähelepanu pöörata täiendavatele eelistele, mis võivad erinevate ventilatsioonisüsteemide puhul varieeruda.
- Niiskustagastus: mõnedel plaatsoojusvahetiga ventilatsiooniseadmetel on ka niiskustagastuse võimalus, mis on oluline parima sisekliima saavutamiseks. Niiskustagastusega ventilatsioonisüsteem kasutab välisõhu eelsoojendamiseks vähem energiat, väldib talvel siseruumides õhu liigset kuivamist ja suvel hoiab liigniiskuse õues. Stabiilne niiskustase teie kodus pikendab ka ehituskonstruktsioonide ja puitmööbli eluiga.
- Õhujahutus ja -kütmine ventilatsioonisüsteemiga: mõnedel ventilatsioonisüsteemidel on parima sisekliima saavutamiseks ka lisaseadmed õhu soojendamiseks ja jahutamiseks. Näiteks maasoojusvaheti võimaldab soodsat välisõhu eeljahutust või eelsoojendust. Kui teil maakütte võimalust pole, siis on olemas ka õhk-õhk soojuspumba valikud, mille saab paigaldada ventilatsiooniseadmele. Need lahendused aitavad vältida maja ülekuumenemist suvel ja talvel võimaldavad täiendavat sissepuhkeõhu eel- või järelsoojendust.
Kokkuvõtteks
Ventilatsioonisüsteemide ja hinnapakkumiste võrdlemise käigus on oluline pöörata tähelepanu nii ventilatsiooniseadme tehnilistele parameetritele, automaatikale, torustikule, paigaldusele kui täiendavatele eelistele. Neid aspekte põhjalikult hinnates saate valida süsteemi, mis vastab kõige paremini just teie vajadustele ning aitab vältida ebameeldivaid üllatusi tulevikus.
Zehnder Baltics OÜ
Rannamõisa tee 38d, 13516 Tallinn
KMKR EE101347594
Reg. nr. 11892250