fbpx

    Registreeru seminarile

    Ajakirja “Kõik tööstustehnikast” artikkel lagiküttest ja -jahutusest

    ilmus detsember 2021 väljaandes

    Kiirgusküttelahendused on kasutusel üle maailma paljudes tootmis- ja ärihoonetes juba enam kui 100 aastat. Sageli arvatakse, et tegemist on uudse tehnoloogiaga ega teatagi, et lagikütte ja -jahutusega on võimalik tavapäraste õhkküttelahendustega võrreldes saavutada enam kui 40% energiasäästu. Eestis pakub kuluefektiivset ning mugavat lagikütet ja -jahutust 126-aastase kogemusega kütte- ja ventilatsioonisüsteemide tootja Zehnder Group AG.

    Tööstus-tootmisettevõtetes on peamiselt kasutusel õhkküte soojaõhupuhurid või õhk-õhk soojuspumbad, mis on soodsad ning lihtsasti paigaldatavad, kuid vajavad pidevat hooldust ja tarbivad palju energiat. Samuti ei ole nende puhul kõige tõhusam soojusülekanne, kuna ruumides soovitud temperatuuri saavutamine nõuab rohkem kütmist. Probleeme on ka tolmu või muid lendlevaid osakesi tekitavas tootmises, kuna ventilaatorid keerutavad tolmu ebahügieeniliselt ruumis ringi. Kalleid jahutuslahendusi kasutatakse aga tootmistes reeglina harva, sest enamasti pole tootmises vajalik hoida madalat temperatuuri.
    Selleks, et aru saada, kust tuleb energiasääst kiirgusküttega vaatame üle soojusülekandel kolm liiki: konvektsioon, soojuskiirgus ja soojusjuhtivus. Õhkkütte puhul toimub soojusülekanne konvektsiooni teel, mis tähendab, et soojendatakse ainult õhku. Kõrgete lagedega hoonete puhul tekitab see aga probleemi, sest teatavasti soe õhk tõuseb üles. Lagikütte puhul toimub soojusülekanne enamjaolt soojuskiirguse teel, millega soojendatakse üles ruumi põrandad ja ruumis paiknevad esemed, mis omakorda hakkavad õhku soojendama. Tänu sellele ei toimu asjatut ülekütmist.

    Kust tuleb energiasääst?

    Osa energiasäästust tuleneb sellest, et sama operatiivse ehk tunnetusliku temperatuuri saavutamiseks tuleb kiirguskütte puhul soojendada ruumi õhku oluliselt vähem kui õhkkütte puhul. Näiteks 18-kraadise operatiivse temperatuuri saavutamiseks peab kiirguskütte puhul ruumis pinnad soojendama 21 kraadini ja õhu 15 kraadini. Õhkkütte puhul on see vastupidi ning tekkiv 6-kraadine erinevus õhutemperatuurides mängib olulist rolli igakuistel küttearvetel.

    Mida kõrgemate lagedega on ruumid, seda suuremat energiasäästu on võimalik saavutada. Näiteks ütleb standard EN 12931, mille järgi arvutatakse hoone soojuskadusid, et 5-10 meetri kõrgustes ruumides on kiirguskütte sääst õhkkütte ees 30% ja 10-15 meetri kõrgustes ruumides lausa 45%. See erinevus tuleneb puhtalt sellest, et kiirguskütte puhul ei soojenda me liigselt õhku, mis tõuseb lae alla, tekitades kuuma õhu koti ning suurendab sellega soojuskadusid.

    Kombineeritud süsteem – küte ja jahutus

    Lisaks on lagikütte ja -jahutus süsteemid nii-öelda kaks ühes: samade laepaneelidega on võimalik ruume nii kütta kui ka jahutada. Süsteem on hooldusvaba, sellel puuduvad liikuvad osad, mis vajaksid hooldust, tekitaksid müra või keerutaks tolmu ringi. Nii tagab kiirgusküte ja -jahutus ruumis mugava sisekliima. Tänu süsteemi lihtsusele sobivad need nii uutele kui ka renoveeritavatele majadele. Eestis on Zehnderi lagikütte ja -jahutuse lahendused juba kasutusel spordihoonetes (FORUS spordikeskus), ladudes (ETRA Balti AS ladu), logistikakeskustes (Omniva), tootmishoonetes (Arcwood), büroohoonetes (Tiskre ärimaja) ja ka elumajades-korterites (Nova maja).

    Laepaneelide paigaldamine on lihtne ja sellega saavad hakkama nii üldehitajad kui ka küttesüsteemide paigaldajad. Tootmishoonetesse mõeldud lahenduste puhul riputatakse paneelirivid lakke kettidega sobivale kõrgusele. Paneelirivid koosnevad 2-6-meetristest juppidest, mis ühendatakse omavahel kokku pressliitmikega. Veeühendused tehakse paneelirivide otstest või vastavalt konkreetse objekti iseärasustele. Süsteemi juhtimiseks paigaldatakse ruumi seinale termostaat, mis annab signaali paneelide ees olevale ventiilile, millal on vaja kütta, millal jahutada.

    Zehnderi kollektiiv pakub kiirguskütte ja -jahutuse lahenduste projekteerimisel tuge alates süsteemi planeerimisest kuni paigalduse ja järeltoeni. Meeskonna kogemused võimaldavad ette võtta erinevaid projekte, teha hoone sisekliima uuringuid ja kaalutavate tehnoloogiliste lahenduste tasuvusanalüüse.

    Pereettevõtte Zehnder Group AG juured ulatuvad aastasse 1895. Ettevõte toodab ja müüb disainradiaatoreid, ventilatsioonisüsteeme ning lagikütte ja -jahutuse lahendusi kaubamärkide all Zehnder, Enervent, PAUL, Runtal, Acova, Bisque jne.

    • Küsimustele vastas Karl Penu, Zehnder Baltics Eesti regiooni juht
    Zehnder kuluefektiivne lagiküte ja -jahutus
    Link
    Zehnder PAM
    Link
    Zehnder ZIP
    Link
    Zehnder Carboline
    Link
    Zehnder ZFP
    Link
    Oleme siin, et aidata.

    Kas teil tekkis küsimusi meie toodete või teenuste kohta? Sisestage oma andmed ja me võtame teiega peagi ühendust.